خرطوم » عکس و بیوگرافی » گیتی خامنه و پدرش + بیوگرافی گیتی خامنه Giti Khameneh

گیتی خامنه و پدرش + بیوگرافی گیتی خامنه Giti Khameneh

زندگینامه گیتی خامنه مجری / گیتی خامنه و خانواده اش

گیتی خامنه (متولد ۱۳۴۳، تهران) مجری برنامه‌های کودک تلویزیون شبکه یک از سال ۱۳۵۸ تا اواسط دهه ۷۰ بود. او به مدت ۱۵ سال در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به فعالیت پرداخت او کار خود را در گروه کودک و نو جوان صدا و سیما آغاز کرد. او پس از تحصیلات دبیرستان وارد دانشگاه تهران شد و تحصیلات خود را در رشته زبان آغاز کرد ولی بعداً تغییر رشته داد و هنر با گرایش کارگردانی سینما و تلویزیون را خواند. در خلال سال‌های تحصیل او به ساخت فیلمهای کوتاه و نیمه بلند و همچنین نویسندگی و کارگردانی انیمیشن پرداخت. داستانهای کوتاه و اشعار و مقالات او در زمینه کودک و بزرگسال در مجلات ادبی همزمان به چاپ می‌رسیدند. او همچنین عضو انجمن شاعران حوزه هنری سازمان تبلیغات بود.

در سال ۱۳۷۳ به خارج از کشور سفر کرد، و مدرک کارشناسی ارشدش را در رشته دراما با عنوان «کارگردانی و اجرا در نمایش مذهبی-آئینی ایرانی تعزیه»، از دانشگاه نورتریج کالیفرنیا اخذ کرد. او دوره فشرده تهیه کنندگی برای انیمیشن را در دانشگاه یو سی ال‌ای به پایان رساند؛ و به مدت سه سال به گذراندن دوره‌های روانشناسی «مرکز بهزیستی بورلی هیلز»، مشغول بود.

خامنه در طی اقامتش در خارج از ایران به تدریس تئاتر و زبان فارسی به کودکان و نوجوانان دو زبانه ایرانی-آمریکایی در سه مؤسسه غیرانتفاعی فرهنگی اشتغال داشت. او پیش از بازگشت به وطن، به عنوان مدیر برنامه‌ریزی مرکز اسلامی فرهنگی شمال کالیفرنیا در اکلند مشغول به کار بود.

 همچنین مقطعی در یکی از مدارس کالیفرنیای شمالی، هنر و زبان فارسی تدریس می‌کرده است.

وی در سال ۱۳۸۹ دوباره به ایران بازگشت. پس از بازگشت، در شبکه تهران به اجرای برنامه «بچه‌های دیروز» مشغول شد که به بیان خاطرات کودکان دهه ۶۰ اختصاص دارد. همچنین در مجموعه مستند «میراث ایران»، بعنوان یک جهانگرد، میراث تمدن و فرهنگ شمال غرب ایران را برای بینندگان شبکه سحرروایت می‌کند.او سپس اجرای برنامهٔ «تا همیشه» در شبکهٔ دوم سیما را بر عهده گرفت.

همزمان با بازگشت به ایران و آغاز کار در گروه کودک شبکه ۲، همکاری با شورای بررسی فیلمنامه‌های کودک و نوجوان با بنیاد سینمایی فارابی را آغاز کرد، او سپس به همکاری با برنامه ” خانواده ” شبکه دو، پرداخت، این همکاری دو سال ادامه داشت. او همچنین داوری چندین جشنواره را نیز بر عهده داشته است. مجموعه شعر گیتی خامنه، تحت عنوان”آّبی، آبی. آیینه” در بهار سال نود و دو توسط چاپ اندیشه به چاپ رسید.

او در حال حاضر مشغول به همکاری با صدا و سیمای ایران است و معمولاً اجراهای برنامه‌های مربوط به خردسالان و کودکان را برعهده دارد. او اردیبهشت ۱۳۹۵ از صدا و سیما بازنشسته شد.

19 + شش =

باز نشر مطالب سایت با درج لینک مجاز می باشد. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم