خرطوم » گالری عکس » عکس های فیدل کاسترو با 3 رئیس جمهور ایران + بیوگرافی

عکس های فیدل کاسترو با 3 رئیس جمهور ایران + بیوگرافی

عکس های فیدل کاسترو با 3 رئیس جمهور ایران بیوگرافیFidel CastroFidel Castro

عکس های فیدل کاسترو با 3 رئیس جمهور ایران + بیوگرافی

«فیدل کاسترو» رهبر انقلابی کوبا با نام کامل “فیدل آلخاندرو کاسترو روث” در سال 1926 (۱۳۰۵ شمسی) در شهر بیران استان اورینته کوبا به دنیا آمد. وی علاوه بر رهبری انقلاب کوبا، از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ به عنوان نخست وزیر و سپس از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ به عنوان رئیس جمهور این کشور مشغول به فعالیت بود. وی از سال 1965 تا 2011 نیز رهبری حزب کمونیست کوبا را بر عهده داشت. کاسترو همچنین به مدت دو دوره دبیرکل جنبش عدم تعهد بود.

 

نماد استکبار ستیزی

وی یکی از نمادهای بارز انقلابی‌گری و استکبارستیزی در آمریکای لاتین به شمار می‌رفت. در دوران زمامداری او،‌ بسیاری از صنایع این کشور “ملی” شد و به گفته حامیان او، کوبا به مردمش بازگردانده شد. وی به خاطر تلاشها و مبارزات خود،‌ جوایز مختلفی را در عرصه بین‌الملل به دست آورد و در کشور کوبا و در کلِ آمریکای لاتین به عنوان یک شخصیت ضدامپریالیسم و قهرمان مبارزه با استکبار جهانی آمریکا شناخته می‌شود.

 

مبارزه با امریکا

کاسترو در سال 1959 پس از خلاصی از تبعید و زندان،‌ در حالیکه تنها 32 سال داشت، به عنوان جوانترین رهبر آمریکای لاتین الهام‌بخش استقلال و آزادی‌خواهی در آمریکای جنوبی و آفریقا شد و برای ده‌ها سال به رغم تمامی فشارها و تحریم‌ها، یک تنه پرچم مبارزه با آمریکا را در آمریکای لاتین به دوش کشید. وی به گفته خودش در زمان حیات از 634 فقره سوءقصد که از سوی سازمان جاسوسی سیا و کوبایی‌های ساکن آمریکا سازماندهی شده بودند،‌ جان سالم به در برد و واشینگتن به رغم تلاشهای بسیار هرگز قادر به سرنگونی او نشد.

 

واگذاری قدرت به برادرش

کاسترو در سال 2008 پس از حدود نیم قرن زمامداری، به دلیل بیماری از مسئولیت خود کنار رفت و قدرت را به برادرش “رائول” واگذار کرد. وی پس از آن به دلیل بیماری چندان در انظار عمومی ظاهر نشد و تنها در ماه اردیبهشت بود که برای آخرین بار در کنگره حزب کمونیست کوبا به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی در طول این 8 سال با وجود ارسال پیامهای متعدد از سوی باراک اوباما – رئیس جمهور آمریکا – هرگز حاضر به دیدار با او نشد و در پاسخ به درخواست‌های رئیس جمهور آمریکا، در یادداشتی در یکی از روزنامه‌های کوبا،‌ خصومت ده‌ها ساله واشنگتن با کوبا را به او و مردم کشورش یادآوری کرد.

بیست + 6 =

باز نشر مطالب سایت با درج لینک مجاز می باشد. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم