خرطوم » گالری عکس » بیوگرافی کیوان ساکت اهنگساز و نوازنده + عکس های کیوان ساکت

بیوگرافی کیوان ساکت اهنگساز و نوازنده + عکس های کیوان ساکت

کیوان ساکت کیوان ساکت کیوان ساکت کیوان ساکت کیوان ساکت

بیوگرافی کیوان ساکت اهنگساز و نوازنده + عکس های کیوان ساکت

کیوان ساکت متولد۱۳۴۰ در مشهد،  آهنگساز، نوازندهٔ تار و سه‌تار، نویسنده و مدرس دانشگاه است. کیوان ساکت از کودکی با تشویق مادر و پدر خویش بهموسیقی و نقاشی پرداخت، در نقاشی شاگرد اساتیدی همچون اُستاد صادق‌پور، در طرّاحی، استاد پیراسته، در رنگ و روغن و آبرنگ نیز شاگرد استاد دوّلّو بود.

 

شروع موسیقی

اوّلین درس‌های موسیقی را از دایی خویش منوچهر زمانیان در کارگاه موسیقی کودکان و نوجوانان که در آن زمان از سوی صدا و سیمای وقت به مدیریت مرتضی دلشب در مشهد تأسیس شده بود، فرا گرفت. پس از مدت کوتاهی منوچهر زمانیان به دلیل ادامه تحصیل از مشهد مراجعت کرد. پس از مدتی همشهری و دوست دایی وی، حمید متبسم که در آن زمان در دانش‌سرای هُنر تهران موسیقی تحصیل می‌کرد به مشهد آمده و هم‌زمان در کارگاه موسیقی به تدریس مشغول شد و حدود دو تابستان پیاپی تا پیش از انقلاب مدرس آنجا باقی ماند. با پیروزی انقلاب متبسم به مشهد نقل مکان کرد و دوستی وی با ساکت عمیق و صمیمی شد ولی پس از چند مدت وی دوباره به تهران و سپس به خارج از کشور مهاجرت کرد.

 

تاسیس گروه وزیری

کیوان ساکت در سال ۱۳۷۵ گروه وزیری را تأسیس کرد و از آن زمان تا کنون آثار زیادی را با این گروه اجرا کرده است. او در سال ۱۳۶۹ به دعوت پرویز مشکاتیان به عنوان نوازنده و تک‌نواز به گروه عارف دعوت شد و حاصل این همکاری آثاری است نظیر «افشاری مرکب»، «افق مهر»، «وطن من» با صدای ایرج بسطامی، و «مقام صبر» از ساخته‌های استاد مشکاتیان با تکنوازی تار و سه‌تار کیوان ساکت. از دیگر فعّالیت‌های کیوان ساکت می‌توان به کُنسرت‌های متعدد در داخل و خارج از ایران اشاره کرد. وی اکنون ارکستر بزرگ کیوان ساکت را تأسیس کرده با بیش از ۶۰۰ نوازنده و خواننده که در سال‌های اخیر کنسرت‌های متعددی را در تهران با موفقیت اجراء کرده است. به زودی آلبوم تصویری اجرای وی با سالار عقیلی به بازار هنر روانه خواهد شد. ساکت دربارهٔ ردیف اعتقاد خاصی دارد و ضمن احترام و لزوم یادگیری ردیف قدما برای هنرمندان حرفه‌ای لزوم یک ردیف کاربردی مختصر را برای فراگیری عموم احساس کرده و خود مدتی است دست به کار نوشتن آن شده که به زودی عرضه خواهد شد. این ردیف مشکلات هنرجویان را در درک و دریافت مبانی ردیف تا حد زیادی رفع خواهد کرد. کتاب‌های ردیف نوشته شده توسط ساکت امروزه در اغلب شهرهای ایران توسط مدرسین تار و سه‌تار تدریس می‌شود. ساکت اخیراً در کانادا و شهرهای تورنتو، اتاوا و مونترال کُنسرت‌های موفّقی را داشته است.

 

کتاب‌ها

۱۲ جلد کتاب برای تار و سه‌تار

«بیایید تار و سه‌تار بنوازیم» در ۱۰ جلد که تا کنون ۶ جلد آن چاپ شده است.

«سبکبال» ۱۸ چهار مضراب برای تار و سه‌تار

«ده تمرین ۱۰ اتود» برای تار و سه‌تار

«با موج تا کرانه»، نُت تعدادی از آهنگ‌های آلبوم‌های «شرق اندوه» و «شبی با خورشید»

«حرکت دائمی» ۲۰ اتود برای تار و سه‌تار

«چرخ نیلوفری» ۲۰ تمرین برای تار و سه‌تار

«هشت آهنگ معروف جهان». نت آهنگ‌های کلاسیکی که در آلبوم «دیدار شرق و غرب» وجود دارند.

«در سایه سار بید»

4 × یک =

باز نشر مطالب سایت با درج لینک مجاز می باشد. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم