خرطوم » نوشته ها » تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس

تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس

تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس  تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکستحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس

تحقیق درباره زندگی خفاش ها + عکس

در این تحقیق با انواع خفاش میوه خوار ، خفاش حشره خوار ، غذای خفاش و اینکه چرا خفاش ها شب ها بیدارند اشنا میشویم.

 

خفاش ها تنها پستانداران بالداری هستند كه قادر به پرواز هستند. نام علمی این جانور «chiroptera» به معنی «دست های بال مانند» است. بال های خفاش دارای قابلیت ارتجاعی بوده كه به گونه ای متفاوت از دیگر پرندگان ساخته شده است.این جانور همانند دیگر پستانداران برای بقای نسلش بچه به دنیا می آورد و دارای مو و دندان است.

بیشتر خفاش ها از حشرات و بی مهرگان تغذیه می كنند كه حجم تغذیه آنها بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ حشره در تاریكی شب است.

خفاش ها از نظر خصوصیات رفتاری جانوری بی آزار و كمرو است تا جایی كه دانشمندان رفتار خفاش ها را به موش های بالدار تشبیه می كنند.

انواع خفاش

به صورت سنتی دو دستهٔ کلی برای خفاش‌ها معرفی شده‌است:

  • خفاش میوه‌ خوار (بزرگ‌ خفاش)
  • کوچک‌ خفاش

نمی‌توان گفت که همهٔ بزرگ‌خفاش‌ها اندام بزرگتری نسبت به کوچک‌خفاش‌ها دارند. تفاوت اصلی میان این دو دسته خفاش عبارت است از:

  • روش کوچک‌خفاش برای راهیابی، پژواک‌یابی است درحالی که در بزرگ‌خفاش به جز گونهٔ Rousettus و هم خانواده‌هایش بقیه چنین توانی ندارند.
  • کوچک‌ خفاش در انگشت دوم پای پیشین خود ناخن ندارند.
  • انتهای گوش کوچک‌ خفاش مانند یک حلقه بسته نمی‌شود و لبه‌ها در پایهٔ گوش از هم جدایند.
  • بدن کوچک‌ خفاش دارای کُرک نیست و برخی از آن‌ها برهنه‌اند.

بزرگ‌خفاش از میوه، شهد یا گرده تغذیه می‌کند در حالی که خوراک بیشتر کوچک‌خفاش‌ها حشره است برخی از آن‌ها هم ماهی، قورباغه، پستانداران کوچک، خون دیگر حیوانات و گاهی گرده و شهد می‌خورند. بزرگ‌خفاش بینایی خوب و پیشرفته‌ای دارد اما کوچک‌خفاش برای شکار و راهیابی تنها بر پژواک یابی خود تکیه می‌کند.

از دیدگاه تبارشناسی رابطهٔ میان دسته‌های گوناگون خفاش‌ها همواره مورد بحث بوده‌است. دسته بندی سنتی این جانور به دو دستهٔ کوچک‌خفاش و بزرگ‌خفاش نشان می‌دهد که این دو دسته مدتی طولانی است که از هم جدا شده‌اند و نسب مشترک ولی دوردست آن‌ها به پستانداری می‌رسد که توان پرواز داشته‌است. این حدس‌ها نشان می‌دهد که پستانداران تنها یک بار توان پرواز برایشان بوجود آمده‌است. بررسی‌های زیستی و مولکولی نشان می‌دهد که بیشتر خفاش‌ها دارای یک تبار یا خانواده بوده‌اند.

پژوهش‌های گوناگون به نتیجه‌های دیگری رسیده‌است برای همین تلاش برای طبقه‌بندی علمی جانور هنوز ادامه دارد.

نحوه جهت یابی خفاش ها

جانوران براي يافتن غذا،‌ سرپناه و يا فرار از دست شكارچيان به ارزيابي جهت و مكان نيازمندند. جهت يابي در جانوران از جمله خفاش ها بر سلول هاي مكان متكي است. به این ترتیب خفاش در هر جايي كه قرار داشته باشد،‌ سلول هاي مكان سيگنال هاي الكتريكي را ارسال مي كنند و مجموع اين سلول ها از چپ و راست و بالا و پايين غار را به طور كامل پوشش مي دهند. به اين ترتيب يك منطقه خاص در فضاي غار به طور كامل شناسايي مي شود. سلول هاي مكان نورون هايي هستند كه در منطقه هيوكامپ مغز واقع شده اند. در بسياري از جانوران از جمله خفاش ها و همچنين انسان مكان يابي در سه بعد انجام مي شود.

بینایی ، بویایی و شنوایی

چشم بیشتر کوچک‌خفاش‌ها بسیار کوچک و اندامی نچندان پیشرفته‌است و آن‌ها بینایی ضعیفی دارند با این حال هیچکدام از آن‌ها کور نیستند. کوچک‌خفاش از بینایی اش در راهیابی کمک می‌گیرد بویژه در مسیرهای طولانی که فراتر از بازهٔ پژواک‌یابی است. حتی دیده شده که برخی گونه‌ها می‌توانند پرتوهای فرابنفش را هم تشخیص دهند. خفاش‌ها حس بویایی و شنوایی بسیار پیشرفته‌ای دارند. چون این جانور شب‌ها به شکار می‌رود ناچار نیست که با پرندگان رقابت کند. آن‌ها گاهی تا ۸۰۰ کیلومتر در جستجوی غذا پرواز می‌کنند.

بال

استخوان انگشت خفاش نسبت به دیگر پستانداران بسیار انعطاف‌پذیر است. همچنین پوست نازک کشیده شده بر روی آن (بال‌های خفاش) از کشسانی بالایی برخوردار است و هنگام بازشدن بال بیش از هر پستاندار دیگری کش می‌آید.

بال‌های شبکور نسبت به بال پرندگان بسیار نازک‌تر است به همین دلیل آن‌ها در پرواز، چابک‌تر و دقیق‌تر از پرندگان اند همچنین بال‌های نازک آن‌ها بسیار ظریف است و به آسانی پاره می‌شود. البته پارگی در بافت بال شبکور دوباره بازسازی می‌شود بویژه خراش‌های کوچک که بسیار زود درمان می‌شوند. سطح بال خفاش از فرورفتگی‌هایی پوشیده است درون این فرورفتگی‌های بسیار کوچک، گیرنده‌های بسیار حساسی به نام سلول مرکل جای دارد، این سلول‌ها در سطح انگشت انسان هم دیده می‌شوند. همچنین در مرکز هر فرورفتگی، یک موی نازک هم دیده می‌شود این مو میزان حساسیت پوست خفاش را بسیار بالا می‌برد بگونه‌ای که وقتی خفاش در حال پرواز است می‌تواند آگاهی خوبی از هوایی که از روی بال‌هایش رد می‌شود بدست آورد و با کارایی بهتر هنگام نیاز شکل بال‌هایش را تغییر دهد. علاوه بر آنچه گفته شد سلول‌های گیرندهٔ دیگری بر روی بال خفاش‌هایی که از حرکت بالشان برای گرفتن شکار استفاده می‌کنند وجود دارد. این سلول‌ها به کشیدگی پوست بال حساس اند و در ناحیه‌ای از بال که هنگام شکار، با حشره برخورد می‌کند، متمرکزند.

تولید مثل خفاش ها

بیشتر خفاش‌ها فصل ویژه‌ای برای جفتگیری دارند؛ این فصل برای بیشتر گونه‌های خفاش، بهار است. آن‌ها از هر بار جفتگیری می‌توانند یک تا سه نوزاد به دنیا آورند، شمار بچه‌ها به گونهٔ خفاش و شرایط محیطی مانند میزان دسترسی به غذا و محل بیتوتهٔ آن‌ها بستگی دارد. خفاش ماده تا نزدیک به هنگامهٔ بزرگسالی فرزندانش از آن‌ها پرستاری می‌کند چون خفاش‌های جوان تا هنگامی که بال‌هایشان به طور کامل رشد نکرده باشد نمی‌توانند به تنهایی برای خود به شکار بروند.

یک نوزاد خفاش میوه‌خوار پوزه‌کوتاه کوچک چسبیده به انگشت انسان. این گونه متعلق به خانواده خفاش‌های میوه‌خوار بوده و در جنوب و جنوب‌شرقی آسیا زندگی می‌کند. وزن نوع بالغ این گونه ۲۱ تا ۳۵ گرم است.

خفاش‌های ماده برای زمان‌بندی دوران بارداری و هنگامهٔ زایمان به روش‌های گوناگونی روی می‌آورند. آن‌ها زمان را چنان تنظیم می‌کنند تا هنگام زایمان، توان دسترسی به مواد خوراکی بیش از همیشه باشد البته عامل‌های محیطی دیگر را هم در نظر می‌گیرند. برخی ماده‌ها رویداد لقاح را عقب می‌اندازند به این معنی که برای مدتی، گاهی تا چند ماه پس از جفت‌گیری، سلول مردانه را دست نخورده در بدن خود نگه می‌دارند و در هنگام مناسب آن را با سلول زنانه تماس می‌دهند. در این موارد معمولاً فرایند جفت‌گیری در پاییز انجام می‌شود ولی لقاح تا بهار عقب می‌افتد. دستهٔ دیگر از ماده‌ها، اجازه می‌دهند تا فرایند باروری یا لقاح صورت گیرد اما پس از تشکیل تخم از ادامهٔ رشد و فرایند تقسیم سلولی جلوگیری می‌کنند تا هنگامی که شرایط بیرونی برای رشد و زایمان فراهم شود.

دستهٔ سوم به فرایند باروری و تقسیم سلول اجازه می‌دهند اما پیشرفت آن را عقب می‌اندازند تا شرایط بیرون مناسب شود در این دوره مادر باید به این سلول باردار از خون خود خوراک و اکسیژن برساند و آن را زنده نگه دارد. این فرایند ممکن است مدت زیادی طول بکشد. تمام این زمان‌بندی‌ها برای این است که نوزاد زمانی به دنیا آید که میوه و حشره به اندازهٔ کافی موجود است.

نوزاد خفاش بال‌هایی بسیار ضعیف و کوچک دارد و نمی‌تواند از آن‌ها برای پرواز بهره ببرد. کوچک‌خفاش‌های جوان پس از شش تا هشت هفته از مادر خود مستقل می‌شوند درحالی که بزرگ‌خفاش‌ها تا چهار ماهگی همچنان وابسته‌اند.

یک خفاش می‌تواند تا بیش از بیست سال عمر کند اما چون شمار بچه‌هایی که به دنیا می‌آورد اندک است به همین دلیل جمعیت آن‌ها محدود می‌ماند.

دانستنی هایی درباره خفاش ها

1. خفاش ها تنها پستاندارانی هستند که پرواز می کنند

آنها بال های بسیار ظریفی دارند و در اصطلاح هوایی، به آنها ورقه هوایی (ایر فویل) گویند. قدرتی که سبب حرکت خفاش به جلو می شود، پیشرانش نام دارد.

2. اشتهای فوق العاده

یک خفاش قهوه ای می تواند به تنهایی 1200 حشره به اندازه پشه را در یک ساعت شکار کند. در غارهای براکن تگزاس در آمریکا حدود 20 میلیون خفاش دم آزاد مکزیکی زندگی می کنند که هر شب حدود 200 تن حشره می خورند.

3. خفاش های خون آشام، خون نمی مکند

آنها خون را به آرامی لیس می زنند. سه گونه از خفاش های خون آشام در سراسر دنیا هستند که خون می خورند. اگر شما به آمریکای مرکزی یا جنوبی سفر کنید، ممکن است خفاشی را ببینید که گاوی را گاز گرفته و مشغول لیس زدن زخم آن است!

4. خفاش ها چاق نمی شوند

سوخت و ساز بدن یک خفاش بسیار ایده آل است. آنها می توانند موز، انبه و انواع توت ها را تقریبا 20 دقیقه ای هضم می کنند.

5. خفاش ها ماشین انتقال بیماری نیستند

کمتر از 10 نفر در 50 سال اخیر از خفاش های شمال آمریکا بیماری هاری گرفته اند. در اکثر فیلم های سینمایی و تلویزیونی، خفاش ها ماشین های حمل میکروب تلقی می شوند که بیماری ها و سموم را به قربانیان بی گناه خود منتقل می کنند. همگی این باورها غلط هستند. خفاش ها از انسان دوری می کنند. اگر شما توسط یک خفاش زخمی شدید به دکتر بروید اما نگران نباشید. اتفاق بدی برایتان نمی افتد و به احتمال قوی خوب خواهید شد!

6. بینایی توسط امواج راداری

خفاش ها از انعکاس صوت برای ردیابی در تاریکی استفاده می کنند. قدرت دید خفاش ها زیاد خوب نیست و همچنین آنها در شب فعالیت می کنند؛ بنابراین باید از یک سیستم ناوبری غیر وابسته به بینایی استفاده کنند.

خفاش ها صدا تولید کرده و به تغییرات صدای بازتاب یافته از اطراف گوش می کنند و به این ترتیب، راه خود و موانع را پیدا می کنند.

7. جمعیت زیاد

خفاش ها یک چهارم جمعیت کل پستانداران را تشکیل می دهند. بله! درست خواندید، یک چهارم کل پستانداران خفاش ها هستند!

بیش از 1100 گونه خفاش در دنیا وجود دارد که تعداد آنها بسیار زیاد است.

8. خطر انقراض

بیش از 50 درصد انواع خفاش ها در آمریکا در معرض انقراض نسل و یا در خطر انقراض هستند. گسترش صنایع، از بین رفتن جنگل ها، آلودگی و کشتارهای بی رحمانه

9. بخاری خفاشی!

در شبهای سرد، کافی است کنار یک خفاش باشید! خفاش ها در غارهای سرد و نمناک، که آنها را بسیار دوست دارند، خود را با پیچاندن بال های نازکشان به دور بدنشان گرم نگه می دارند. این بال ها مانند یک عایق حرارتی برای خفاش ها عمل می کنند.

10. داروی خفاشی

از یک ماده ضد انعقاد خون که در بزاق خفاش خون آشام کشف شده، ممکن است به زودی در درمان بیماری های قلبی استفاده شود. ماده ای که باعث جاری ماندن خون از بدن قربانی خفاش می شود، می تواند سبب دوام جریان خون در بدن انسان نیز باشد. دانشمندان چندین کشور سعی در کپی این آنزیم ها ی یافت شده در بزاق خفاش خون آشام دارند تا بیماری های قلبی را معالجه و اثرات جانبی آنها را متوقف سازند.

11. کم زا بودن

خفاش ها در یک سال فقط یک بچه به دنیا می آورند!

پستانداران با جثه های ریز (مثل گربه، خرگوش و موش) معمولا بیش از یک بار زاد و ولد در طی یکسال دارند.

12. خفاش ها حتی از سگ خانگی هم بیشتر عمر می کنند

طول عمر متوسط بک خفاش، متغیر است؛ اما گونه ای از خفاش های قهوه ای می توانند تا30 سال هم عمر کنند در نظر داشته باشید که پستانداران کوچک فقط دو تا سه سال عمر می کنند.

13. خفاش ها پشت گوش خود را نیز می شویند

خفاش ها زمان زیادی را صرف آراستن خود می کنند. آنها خود و همدیگر را به دقت، با لیس زدن و خراشیدن برای ساعت های متمادی تمیز می کنند.

20 − هفده =

باز نشر مطالب سایت با درج لینک مجاز می باشد. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم