خرطوم » پزشکی و سلامت » دلایل یبوست چیست + درمان قطعی یبوست با طب سنتی و مدرن

دلایل یبوست چیست + درمان قطعی یبوست با طب سنتی و مدرن

دلایل یبوست چیست + درمان قطعی یبوست با طب سنتی و مدرن

دلایل یبوست چیست + درمان قطعی یبوست با طب سنتی و مدرن

در این پست درمان فوری یبوست مزمن و شدید با تغذیه ، میوه ، خاکشیر ، روغن زیتون ، داروهای گیاهی و خانگی را بررسی میکنیم.

یبوست چیست؟
یبوست از رایج ترین مشکلات سیستم گوارشی است. در این عارضه دفع مدفوع به ندرت و یا به صورت خشک صورت می گیرد. تعداد دفعات کار کردن شکم در افراد متفاوت می باشد. کار نکردن هر روز شکم نشان دهنده یبوست نیست ، اما معمولا دفع مدفوع کمتر از سه بار در هفته ، یبوست به شمار می آید.

 

دلایل بروز یبوست

یبوست معمولاً به علت حرکت کند مدفوع در روده ها می باشد که این امر باعث سخت و خشک شدن مدفوع می شود. از دلایل بروز این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد : ننوشیدن آب کافی ، مصرف کم سبزیجات و میوه ها ، مصرف کم فیبر در رژیم غذایی روزانه ، دفع نکردن و نگه داشتن مدفوع در هنگام احساس دفع ، کمبود تحرک بدن ، سندرم روده تحریک پذیر ، تغییر در روش زندگی و غیره.

خوشبختانه بسیاری از یبوست ها موقتی هستند و به همین دلیل تغییر روش زندگی همچون انجام ورزش بیشتر ، مصرف میوه ها و سبزیجات بیشتر ، نوشیدن آب و فیبر زیاد می تواند موجب درمان یبوست گردد.

 

درمان يبوست در خانه با ميوه ها

درمان یبوست با گلابي
افرادي که از يبوست رنج مي کشند، با گلابي مي توانند خود را درمان کنند.برای درمان یبوست بعد از شام يا در هنگام صبحانه، يک عدد متوسط گلابی ميل کنيد.

درمان یبوست با انگور
ثابت شده درمان با انگور براي رفع يبوست بسيار مهم مي باشد. انگور مي تواند باعث آرامش معده و روده شود. توصيه شده براي درمان يبوست، فرد روزانه بايد 350 گرم انگور مصرف کند. هنگامي که انگور تازه در دسترس نباشد، مي توان از کشمش و يا کشمش خيس شده در آب استفاده کرد. کشمش را بايد 24 تا 48 ساعت در آب بگذاريد. هر روز از اين انگور و يا کشمش به مقداري که گفته شد، مصرف نماييد تا يبوست از بين برود.

درمان یبوست با پرتقال
1 تا 2 عدد پرتقال را قبل از خواب و  1 تا 2 عدد پرتقال را بعد از خواب و يا در حين خوردن صبحانه ميل کنيد.

درمان یبوست با انجير يا انبه
انجير تازه يا خشک شده داراي اثر تسکين دهنده يبوست مي باشد. قبل از خواب، 4 تا 5 عدد انجير خشک را در آب خيس کنيد و فردا صبح ميل کنيد.
خوردن نصف انبه در صبحانه برای درمان یبوست بسيار مفيد است.

درمان یبوست با اسفناج
اسفناج تازه داراي موادي است که براي تميز کردن، بازسازي و احياء روده ودرمان یبوست مفيد مي باشد. 100 ميلي ليتر آب اسفناج مخلوط شده با همان مقدار آب را 2 بار در روز بنوشيد.

درمان یبوست با نارگیل

مصرف نارگیل در پیشگیری و درمان یبوست موثر است.نارگیل حاوی فیبر قابل توجهی بوده به طوری که در هر 100 گرم از این میوه، 9 گرم فیبر خوراکی وجود دارد بنابراین مصرف آن در پیشگیری از یبوست و یا درمان آن بسیار موثر است.

 

درمان یبوست با روغن زیتون
برای درمان یبوست می توانید یک قاشق غذا خوری روغن زیتون را صبح میل کنید و یک قاشق دیگر را عصر ، و یا یک قاشق غذا خوری روغن زیتون را با میوه و سبزیجات مجاز و متناسب با گروه خونتان میل کنید و یا غذاهای روزانه خود را با روغن زیتون تهیه نمائید. برای مثال ، صبح یک قاشق غذا خوری روغن زیتون را با یک نوع میوه سودمند خورده و عصر آن را با بروکلی که سرشار از فیبر است میل کنید. همچنین می توانید با تهیه انواع سوپ با جو دو سر و روغن زیتون مشکل یبوست خود را حل کنید. به یاد داشته باشید که حتماً از مرغوب ترین نوع روغن زیتون استفاده کنید تا از فواید آن حداکثر استفاده را ببرید.

 

درمان یبوست با خاکشیر

درمان ضعف معده ناشى از «سوء مزاج سرد» با خاکشیر
نشانه «سوء مزاج سرد» خشکى دهان، کم میلى به آب، بدگوارى طعام، بى‏میلى به خوراک، نفخ شکم، بروز برخى دردها در معده، ضعف و لاغرى که روز به روز تزاید مى‏یابد.

درمان یبوست سوداوى یا عصبى روده‏ با خاکشیر
نشانه آن کشیدگى شکم و انقباض روده است. به هنگام تخلیه بخشى از روده حلقه‏وار جمع شده، مدفوع دو تکه گردیده و راه روده چند دقیقه بسته مى‏شود. در این حال تکه‏اى از مدفوع خارج شده و تکه دیگر در جاى خود باقى مى‏ماند. حتى با فشار نیز روده کاملا باز و تخلیه نمى‏شود. مقدارى از مدفوع در روده بجاى مانده و در نتیجه سموم و عوارض مختلفى را موجب مى‏گردد. باید یادآور شوم که اغلب مردم کم‏وبیش بدین مرض دچار هستند.

درمان یبوست سالخوردگان با خاکشیر
سالخوردگان بدنشان کم‏آب و خشک شده و به همین نسبت روده‏هایشان نیز خشک و کم‏آب مى‏گردد و در نتیجه کمتر ترشح مى‏کند و این سببى براى یبوست آنان مى‏شود. در این مورد بهترین داروى طبیعى خاکشیر است که باید آن را کوبیده داخل استکان قندداغ کرده بنوشند. در اینجا لعاب خاکشیر روده را تر و نرم و سطح درونى آن را لیز نموده و سبب سهولت سیر مدفوع و رفع تدریجى عارضه مى‏گردد. با خوردن خاکشیر رنگ مدفوع اغلب سیاه مى‏شود.
درمان یبوست کودکان با خاکشیر‏
در کودکانى که مبتلاء به یبوست و دل‏درد شده و جوشهائى در بدنشان پیدا مى‏شود اگر روزى یک قاشق چایخورى خاکشیر را بکوبند و در قند داغ ریخته و به آنان بنوشانند رفته‏ رفته لینتى در مزاجشان پیدا شده و رفع دل‏درد و برطرف شدن بثورات آنها خواهد گردید. مادران گرامى مى‏توانند بدون هیچ‏گونه واهمه ‏اى خاکشیر را مدتى به کودک بدهند و نتیجه آن را ببینند. حتى به نوزادان نیز مى‏توانند خاکشیر کوبیده و قندداغ را به میزان نصف قاشق چایخورى داد و نتیجه گرفت.

 

هیدراتاسیون

گرفتن مایعات بیشتر به سیستم شما کمک  می کند تا همه چیز جریان بهتر و آسان تری داشته باشد هشت تا 12 لیوان مایع در روز که بخش عمده ای از آنها را آب تشکیل می دهد مصرف کنید
مزایای نوشیدنی ها دیگر کم نیستند با این حال چای سبز، چای سیاه، قهوه و نوشیدنی های دیگر می تواند کمک کند تا مشکلات یبوست کمتر شود. نوشیدن قهوه برای یبوست خفیف مناسب است زیرا کافئین موجود در قهوه می تواند عضلات در دستگاه گوارش را تحریک کند و باعث اجابت مزاج شود از سوی دیگر، قهوه نیز یک دیورتیک است به این معنی است که رطوبت را از مدفوع می گیرد و یبوست را سخت تر می کند در نتیجه، قهوه ممکن است برای درمان  سریع خوب باشد اما برای یبوست طولانی مدت، کافئین راه حل خوبی نیست.

 

مکمل های منیزیم

کمبود منیزیم به ویژه در میان آفریقایی  -آمریکایی و افراد مسن شایع است سعی کنید یک مکمل برای سالم ماندن و دفع یبوست مصرف کنید شما می توانید کپسول منیزیم را از فروشگاه مواد غذایی بهداشتی خریداری کنید همچنین شما می توانید مقدار زیادی از منابع غذایی دریافت کنید.
به راحتی، بسیاری از غذاهایی که دارای منیزیم بالا هستند در فیبر نیز بالا بوده که هر دو برای کمک به تنظیم حرکات روده موثر است.

 

روغن نارگیل

به گفته دکتر آریل لویتان، متخصص طب داخلی پارک کوهستانی ایلینوی، گرفتن یک یا دو قاشق غذا خوری از روغن نارگیل هر روز می تواند روده خود را روان و شما را از گرفتن یبوست نگه دارد.
این روغن را کمی با قهوه صبح خود مخلوط، با سرکه برای سالاد آسان، خوب مخلوط و یا فقط یک قاشق مرباخوری از آن را بلع کنید.

 

فیبر در رژیم غذایی

سعی کنید یک غذای آسان هضم با فیبر بالا مانند انواع توت ها، آلو یا موز کامل بخورید و همه چیز را در حال حرکت بدست آورید برای حل کردن مشکلات آینده، سعی کنید دانه کم فیبر را کاهش و غلات کامل تر، میوه ها و سبزیجات را بخورید.
گرفتن فیبر به اندازه کافی برای سلامت دستگاه گوارش خوب و بسیار مهم است پس از مصرف سالاد دریغ نکنید.

 

استفاده از روغن کرچک

یک قاشق مربا خوری از روغن کرچک مصرف نمایید روغن کرچک مایع زرد رنگی است که برای از بین بردن یبوست برای هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته است یک قاشق مربا خوری کمک می کند تا روده شروع به حرکت بسیار سریع کند و آن برای استفاده توسط در هر دو بزرگسالان و کودکان تا زمانی که در حد دوز توصیه شده مصرف شود بی خطر است.

 

پودر شنبلیله

شنبلیله دانه ای است که به عنوان یک ملین عمل می کند زیرا حاوی فیبر بسیار است هنگامی که آن در تماس با آب قرار گیرد گسترش می یابد و سبب افزایش حجم در روده و تحریک روده می شود
در مورد مقدار مصرف با دکتر خود صحبت کنید دوز متوسط 10 تا 30 گرم سه بار در روز است اما این دوز به شدت یبوست، نوع بدن شما و عوامل دیگر بستگی دارد.
و عوارض جانبی آن می تواند شامل گاز، نفخ و اسهال باشد.

 

میوه و سبزیجات

میوه بخورید سبزیجات و سایر غذاهای با فیبر بالا به افزایش دریافت فیبر غذایی منجر می شود. هدف دریافت حداقل 24 تا 38 گرم فیبر در روز فیبر غذایی توسط آنزیم در بدن انسان نمی تواند هضم شود پس آن به جریان خون جذب نمی شود. و در روده بزرگ باقی می ماند که سبب جذب آب و مدفوع را نرم کرده و سبب تسکین یبوست می شود.
میوه با فیبر بالا شامل تمشک، گلابی و سیب.
غلات پر فیبر شامل ماکارونی سبوس دار، جو، سبوس.
حبوبات پر فیبر شامل نخود خرد شده، لوبیا سیاه و سفید و عدس.
سبزیجات با فیبر بالا شامل کنگر فرنگی، نخود سبز، کلم بروکلی.

 

درمان یبوست با ورزش
عدم تحرک و ورزش می تواند منجر به یبوست شود. ورزش کردن هم چنین سبب کاهش استرس می شود که خود می تواند یکی از عوامل بوجود آورنده یبوست باشد. بین وعده غذایی و ورزش حداقل یک ساعت فاصله بیندازید تا بدن فرصت هضم غذا را داشته باشد. ١٥-٢٠ دقیقه پیاده روی سه بار در هفته می تواند در کاهش یبوست موثر باشد.

 

درمان یبوست با دارو

چند نوع  داروی درمان یبوست وجود دارد که هر کدام به شیوه‌ای نسبتاً متفاوت تخلیه‌ی شکم را آسان‌تر می‌کند.

مکمل‌های فیبر

مکمل‌های فیبری مدفوع را حجیم‌تر می‌سازند. متیل سلولز، پسیلیوم، پلی‌کربوفیل کلسیم و گوارگام از مواد رایج فیبری به شمار می‌روند که توسط کارخانه‌هایی چون فیبرکن، متاموکی، کنسیل و سیتروسل تولید می‌شوند، در درمان یبوست مفید هستند.

ملین‌های اسمزی

 ملین‌های اسمزی، مانند شیر منیزیم، سیترات منیزیم، لاکتولوز، پلی‌اتیلن گلیکول و تنقیه با فسفات سدیم به حرکت مایعات در روده بزرگ کمک می‌کنند.

روان کننده‌ها

روان کننده‌هایی مانند روغن معدنی حرکت مدفوع در روده بزرگ را آسان‌تر می‌سازند.

نرم کننده‌های مدفوع

 نرم‌کننده‌های مدفوع، مانند سورفاک، با کشیدن آب از روده مدفوع را نرم می‌کنند.

داروهای افزایش دهنده آب روده

داروهای تجویزی لوبیپروستون (امیتیزا) و لیناکلوتید (لینزس) به روش‌های متفاوت آب را به سمت روده می‌کشند و حرکت مدفوع را تسریع می‌کنند. پزشک احتمالاً این داروها را در صورت مؤثر نبودن ملین‌های غیرتجویزی برای درمان یبوست مزمن پیشنهاد خواهد کرد.

 

پیامدهای عدم درمان یبوست
عدم درمان باعث مشغله فکری در بیمار می شود و بیمار دایماً فکر می کند که روده اش سالم نیست. به علاوه، باعث عوارضی مانند خونریزی ناشی از بواسیر و چکیدن خون از مقعد می شود که در طولانی مدت برای دستگاه گوارش و روده بزرگ مضر است. در مقالاتی ذکر شده که ممکن است باعث ایجاد سرطان روده بشود، اما هنوز این مورد به اثبات نرسیده است. بنابراین با توجه به پیامدهای این بیماری، تمام بیماران باید بلافاصله بعد از بروز علامت های آن به پزشک مراجعه نمایند.

1 × پنج =

باز نشر مطالب سایت با درج لینک مجاز می باشد. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم